„Farní pouť“ nebo-li pouť svatovojtěšského společenství

Pouť na TetínMilí farníci, 1. května vyrazíme na společné putování na starodávný Tetín do míst, kde zemřela mučednickou smrtí sv. Ludmila.

Je navrženo několik variant pouti. Nejjednodušší je cestovat vlakem a pak část pěšky. Jiní mohou zvolit kola. Poslední varianta je pro méně pohyblivé, ti mohou jet auty nebo společně (mikrobusem).

1a. Pěší část:

 • Sraz 8:10 na nádraží Praha-Smíchov, před pokladnami
 • Odjezd vlaku 8:28 směr Beroun, výstup ve stanici Srbsko v 9:04
 • Ze Srbska nás čeká pouť hezkým úsekem podél řeky Berounky a mezi skalami do Berouna (7 km), poté přejdeme most a po druhé straně řeky dojdeme po modré značce do Tetína (3 km) – celkem tedy 10 km.

1b. Cyklistická část:

Základní trasa:

 • Sraz: 8:30 na stanici metra B „Stodůlky“
 • Trasa Stodůlky-Ořech-Karlštejn-Srbsko-Tetín, po společné části zpět do Prahy vlakem
 • Délka: 35 km
 • Jedná se o nenáročnou trasu vhodnou i pro rodiny s většími dětmi. Nicméně je třeba počítat s několika stoupáními a jízdou po silnicích (s minimálním provozem).

Náročnější trasa:

 • Sraz někde u sv. Vojtěcha, dle dohody s Tomášem Zavadilem. Od základní trasy se liší tím, že do Stodůlek se tato část dopraví na kolech; ve Stodůlkách se připojí ke skupině „Základní trasa.“ Z toho vyplývá, že první část z Dejvic se pojede v rychlém tempu a brzy ráno.

Prosíme všechny účastníky, aby si vzali cyklistickou přilbu a náhradní duši (tedy ke kolu). Doporučujeme jet na trekingovém kole, na horském se zbytečně nadřete.

1c. Autobusová část:

Účast na společné části pouti chceme umožnit i těm, pro něž je obtížné se zúčastnit pěší nebo cyklistické části. Jsme pro ně připraveni zajistit mikrobusem. Odjezd mikrobusu je ve středu od kostela sv. Vojtěcha až v 10:45 (posunuto proti času, který jsme oznámili v kostele). Sraz je tedy v 10:35. Pozor, kapacita je omezena na ty, kdo se přihlásili!

2.       Společná část:

 • Mše svatá: 12:00 v kostele sv. Ludmily
 • 13:30 oběd v Tetínské hospodě – z kostela 400 m (předběžně rezervováno, je třeba ale upřesnit počet lidí –Prosíme proto o nahlášení účasti do přiloženého archu) – výběr z 5 teplých jídel
 • Poté možnost prohlídky zajímavých míst v Tetíně (románský kostel sv. Kateřiny, ruiny tetínského hradu – skály nad Berounkou, kostel sv. Jana Nepomuckého – místo zavraždění sv. Ludmily, fara-působiště Václava Hájka z Libočan, tetínské muzeum)

3.       Návrat do Prahy

3a. Pěšky do Srbska  (4,5 km), odtud vlakem do Prahy:

 • Srbsko 16:23 – Praha Smíchov 17:01
 • Srbsko 17:23 – Praha Smíchov 18:01

Oba vlaky mohou brát jízdní kola a jsou vybaveny pro přepravu cestujících na vozíčku – jsou opatřeny zvedací plošinou.

3b. Trasa pro cyklisty:

Pro náročnější cyklisty je připravena varianta návratu do Prahy podél Berounky na kole (trasa Tetín-Řevnice-Černošice-Praha). Jede se převážně po rovině a cyklostezce. V Praze je možné se z páteřní cyklostezky A1 odpojit. Ke sv. Vojtěchu celá trasa (tedy včetně ranní části) měří 75 km, resp. – ve variantě delší ranní trasy – 110 km.

3c. Autobusová část:

Počítá se se zpáteční cestou asi v 16-16:30 hodin – tato skupina absolvuje celý program v Tetíně s ostatními: bohoslužba, oběd, následná prohlídka Tetína. Cena cca 150 Kč.

 

Velice se na vás těšíme!
P. Michal

 

Přejít nahoru